Bez kategorii

Relacja z Konferencji „Tak Brzmi Miasto” – Kraków 24-25.10.15

Znacie może odpowiedzi na te pytania:

Czy w dzisiejszych czasach dziennikarze muzyczni mają jakąś misję? Czy tekst piosenki zawsze musi być o czymś? Kto tak naprawdę napędza rynek muzyczny? Jak grać i śpiewać by dotrzeć do mediów oraz szerszego grona odbiorców?

A może chcielibyście zaczerpnąć nieco warsztatu wokalnego lub nauczyć się gry na gitarze?

Wystarczyłoby być w ostatni weekend (24-25.10.2015) w Krakowskim Forum Przestrzenie nad jakże piękną Wisłą.

Ja byłem i nie żałuję, że spędziłem tam niemal cały weekend!

Organizatorem całego przedsięwzięcia była fundacja Krakowska Scena Muzyczna. Działalność rozpoczęła w 2011 r. jako inicjatywa zrzeszająca muzyków, lokale, firmy i fanów. Przez ponad cztery lata działalności promują i organizują wszystko co związane ze sceną muzyczną w Krakowie. Nic tylko chwalić! 🙂

 

Kolaż ze zdjęć, które udało mi się wykonać podczas Konferencji (Prawa autorskie zastrzeżone, kopiowanie, powielanie zabronione)
Kolaż ze zdjęć, które udało mi się wykonać podczas Konferencji (Prawa autorskie zastrzeżone, kopiowanie, powielanie zabronione)

 

Za darmo można było zobaczyć:
Spotkanie z Czesławem Mozilem i Jarkiem Szubrychtem promujące książkę „Nie tak łatwo być Czesławem” – tak, na pewno nie łatwo w obecnym show-biznesie być po prostu sobą. Czesław zarzucane często ma wiele.. a jednak warto sięgnąć po książkę by poznać to jaki jest naprawdę.
Speed-dating zespoł – menedżer i muzyk – zespół – nie zgłosiła się masa ludzi co pokazuje jednak, że wiele zespołów ma problem z wyjściem z cienia. Być może warsztaty pomogą?
Mali poszukiwacze dźwięków – dla najmłodszych muzyków.  Joanna Zbela – pedagog, animatorka kultury i edukatorka muzealna od samego początku tłumaczyła dzieciom czym jest dźwięk, czy jest on widzialny i czy łatwiej zagrać na guzikach czy na nosie. Ciekawą sceną była edukacja polegająca na skakaniu po dużej folii z bąbelkami (sądzę, że może to być również dobry sposób na odstresowanie się) 🙂

 

Poza tym podczas Konferencji „Tak Brzmi Miasto” można było wziąć udział odpłatnie w ponad 30 panelach dyskusyjnych, warsztatach czy wykładach. Opisuje poniżej kilka najciekawszych:

1 Dzień – 24.10.15

WPROWADZENIE DO BRANŻY MUZYCZNEJ (wykład):

Dr Patryk Gałuszka studiował na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, University of Macedonia w Salonikach oraz University of Bolonia. W latach 2006-2009 współpracował z Polskim Centrum Informacji Muzycznej oraz Music Information Center Austria przy projekcie UE Digital Music Education and Training.
Opowiadał głównie z czego żyje artysta:

  • utwór – biznes publishingowy związany z promocją,
  • fonogram – kiedy klienci kupują płyty, mp3 itd.
  • występ – czyli koncerty, a mianowicie kiedy publiczność płaci za bilety.

Mogliśmy dowiedzieć się dlaczego firma fonograficzna, która wydaje płytę płaci najpierw ZAIKsowi a później ZAIKS artyście oraz ile jest typów kontraktów.

2 Dzień – 25.10.15

PRZEPIS NA HIT (wykład):

Może przepisu od A do Z Tomasz Kopeć – współzałożyciel wytwórni Pomaton EMI nam nie przekazał ale na pewno podzielił się z nami swoim doświadczeniem i tym jak to było m.in. z T.Love, Varius Manx czy Justyną Steczkowską.
Nakładem Pomatonu ukazały się nagrania m.in. takich wykonawców i grup jak: T.Love, Maanam, Kult, Raz Dwa Trzy, Tadeusz Woźniak, Przemysław Gintrowski, Wolna Grupa Bukowina, czy Magda Umer.
Hity mogą być różne, są takie które bywały dla artysty zgubne – jeden hit i koniec, a są takie co pozwoliły mu wyjść na światło dzienne.

CZY JESTEŚ GOTOWY NA SUKCES (warsztat):

Katarzyna K8 Rościńska – wokalistka, kompozytorka, trener wokalny z „The Voice of Poland”, Kamila Węcka – prowadząca videoblog Music Addicted, Jakub Strzyżewski – odpowiedzialny za dobór artystów na Orange Warsaw Festival, na co dzień pracujący w agencji Rochstar Events oraz Jan Malski – manager muzyczny Fortów Kleparz odpowiadali na pytania głównie zespołów na temat początków pracy. Każdy mógł zgłosić swój udział wysyłając wcześniej na
http://takbrzmimiasto.pl/formularze/formularz-czy-jestes-gotowy-na-sukces/ swoje demo, prezentacje zespołu/artysty czy linków do strony/Fanepage’a.
Głównym tematem podczas warsztatów stały się media społecznościowe, prezentacja zespołu na
stronie www oraz wizerunek i pomysł zespołu na sukces.

MISJA DZIENNIKARSTWA MUZYCZNEGO (Panel Dyskusyjny):

Piotr Metz – były redaktor naczelny „Machiny”, współpracownik Programu III Polskiego Radia, od 2014 redaktor muzyczny Radia Kraków, Piotr „Makak” Szarłacki – prowadzący audycje w Antyradiu, Mariusz Herma – założyciel portalu beehype, prowadzący bloga Ziemia Niczyja oraz Kamil Osobniak – redaktor naczelny portalu So!Music odpowiadali na pytania Kamili Węckiej na temat dziennikarstwa muzycznego, trendów, zmian w historii radia, streamingu czy dostępności muzyki.

Konferencja dedykowania głównie artystom, którzy chcą zaistnieć, mają talent i pomysł ale nie do końca wiedzą od czego zacząć. Dla managerów, którzy mogą odszukać talenty muzyczne lub pokazać swój dorobek. Dla niszowego artysty, który przyszedł dowiedzieć się czegoś nowego o muzyce czy dla kogoś kto chciałby znaleźć odpowiedź na pytania: jaki jest przepis na hit czy jak pracować z dźwiękiem.
A przede wszystkim dla każdego kto pracuje z muzyką, chciałby pracować lub dla kogo muzyka jest wielką pasją i wyzwaniem.

Obecni na Targu Muzycznym byli wystawcy tacy jak: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Szkoła nauki gry na gitarze – Guitarmanic, Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, platforma 8Merch, strona internetowa oferująca reamping gitar – Reamping Online, IP Studio, Studio Centrum, Nonagram Studio, szkoła muzyczna – Huta Metalu, agencja eventowa – Knock Out Productions, firma od tłoczenia płyt – Mediapixel, dziewczyny z Sofar Sounds Kraków – kameralne koncerty organizowane w prywatnych mieszkaniach lub innych wyjątkowych miejscach, Radio 17, Radio Nowinki, sklep – Skład Muzyczny, muzyczne zabawki – BumBumRurki, pierwsza na polskim rynku sieć wokalistów i profesjonalnych producentów muzycznych – Delphy Records oraz Krakowska Scena Muzyczna.

Polecam i czekam na kolejny rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *