Recenzje

Within Temptation – Resist [RECENZJA]

Nadeszła pora na ocenę albumu mojego ulubionego zespołu Within Temptation. Na krążek holenderskiej grupy pod przewodnictwem Sharon den Adel, musieliśmy czekać prawie 5lat. „Resist” to album w tematyce militarno-wolnościowej, a pierwszy singiel mieliśmy okazję usłyszeć już 14 września 2018r.

Mimo że premiera albumu była zapowiadana pod koniec 2018r., grupa przesunęła ją na luty. Fani, którzy mogli posłuchać zespół na żywo w Poznaniu lub Warszawie poznali niemal połowę albumu. Trasa koncertowa zawierała największe przeboje z poprzednich 6 płyt zespołu oraz 5 najnowszych utworów. Z tygodnia na tydzień mój apetyt rósł coraz bardziej. Danie główne to koncert w Poznaniu, na którym miałem okazję być, a deserem okazała się płyta w wersji deluxe! O koncercie możecie przeczytać na poniższym wpisie:

Relacja z koncertu Within Temptation i Beyond The Black – 26.10.2018

 

 

Ocena 10/10

 

1. The Reckoning

Pierwszy singiel, a zarazem pierwszy utwór na płycie to znany od dłuższego czasu duet z wokalistą formacji Papa Roach. Żałuję, że oficjalny teledysk do utworu nie ma więcej energii i fabuły oraz brakuje w nim właściwie drugiego głosu – Jacoby Shaddixa. Piosenka jednak sama w sobie to doskonały wybór na singiel promujący nowy album Within Temptation. Futurystyczne brzmienie, teledysk rodem z filmu science fiction oraz zaangażowanie prawie wszystkich członków zespołu w teledysk – to doskonała promocja.

 

2. Endless War

„Endless War” to idealny utwór na kolejny singiel z płyty. Połączenie elektronicznych dźwięków, gitar rodem ze starego Within Temptation oraz wysokiego wokalu Sharon (początek utworu) – utwór mógłby zamykać album jako ciekawostkę i pytanie co dalej. Jesteśmy jednak na samym początku i może być tylko lepiej.

 

3. Raise Your Banner

Kolejny duet Sharon z wokalistą o mocnym głosie – Andersem Fridén (grupa In Flames), to przepis na drugi singiel promujący album „Resist”. „Raise You Banner” to znakomita kompozycja, która wpadła mi w ucho od samego początku. Najbardziej lubię wersję która trwa 5:34, gdzie początek rozwija się i wprowadza nas w coraz szybsze i mocniejsze dźwięki. Oby tak dalej!

 

4. Supernova

Obecnie singiel „Supernova” ma się całkiem dobrze na listach przebojów. Na koncercie nie byłem zadowolony z wykonania tej piosenki. Odczucia miałem mieszane, ale powodem mogła być kompletna nieznajomość utworu. Dzisiaj wiem, że z czasem ten utwór zyskuje. Kiedy zaczniecie śpiewać refren wraz z Sharon „I’m waiting for you, supernova, supernova, supernova” to znak, że już nie uwolnicie się od tego kawałka 😀

Teledysk do „Supernova” to mój ulubiony z wszystkich promujących „Resist”. Utrzymany w stylu futurystyczno-apokaliptycznym, jak cały album nie traci tego co zawsze lubiłem w klipach zespołu – energii i fabuły!

 

5. Holy Ground

To kawałek, który lubię najmniej. Na samym początku nie mogłem go słuchać, ponieważ nie pasował mi kompletnie do albumu i miejsca w którym się znalazł. Obecnie uwielbiam słuchać jego instrumentalną wersję. Dostępna na wersji Deluxe – polecam!

 

6. In Vain

Początkowo „In Vain” jako kolejny singiel rozczarował mnie. Znając „Endless War” miałem nadzieję, że to ono będzie tym „następnym”. Po kilku przesłuchaniach „In Vain”, stało się nieodzownym elementem który mi towarzyszył do pracy. Wówczas cieszyłem się, że zespół wydał ten utwór jako singiel, w momencie kiedy przesunęli premierę płyty. Ktoś może pomyśleć, że to takie ochłapy na uciszenie skandalu, jakim było wydłużenie premiery prawie o 2 miesiące. Jeśli tak, to mi takie „ochłapy” wówczas wystarczyły 😉

 

7. Firelight

„Firelight” to jedyna piosenka, o której wielu fanów mówi, że nie pasuje do albumu. Pierwotnie miała znaleźć się na solowym projekcie Sharon den Adel „My Indigo”. To ciekawa propozycja dla tych, co pokochali przygodę wokalistki z popem. Ja lubię wracać do tego utworu, zwłaszcza że to bardzo zmysłowa kompozycja i świetny duet z Jasperem Steverlinckiem.

 

8. Mad World

Do „Mad World” przekonałem się z czasem. Pełen energii, z mocnym refrenem, nie był tak dobry na początku jak „The Reckoning” czy „Raise You Banner”. Obecnie słuchając album lubię wracać do niego i oceniam go bardzo dobrze.

 

9. Mercy Mirror

To mój ulubiony kawałek na płycie! „Mercy Mirror” zakochałem się już podczas koncertu w Poznaniu. Jest to świetna ballada, utrzymana w klimacie albumu. Tekst nawiązuje do poszukiwań wokalistki w drodze muzycznej, która jak widzimy ewoluuje.

 

10. Trophy Hunter

Ostatni utwór na płycie to bardzo pozytywne zaskoczenie. Wśród pozostałych mocnych brzmień, jakie mogłem usłyszeć na singlach „The Reckoning” czy „Raise You Banner” , ten utwór jest majstersztykiem. To znakomity wybór na finałową piosenkę na albumie! Słysząc go po raz pierwszy, zapętlałem go nieskończoną ilość razy. I zdradzę Wam, że nigdy mi się nie znudzi.

 

Moja ocena albumu to 10/10, ale to zupełnie zrozumiałe, gdyż jestem fanem zespołu od ponad 15 lat. Mój gust muzyczny jest niczym szklanka wody, gdzie każda jej kropla to inny gatunek. Dlatego w ogóle nie przeszkadza mi solowy projekt Sharon Den Adel (My Indigo), mieszanka gatunków na albumie „Hydra” z 2014 roku czy najnowszy futurystyczno-eletroniczny krążek zespołu. Zaskoczenie, w którą stronę pójdzie zespół jest za każdym razem pozytywne i dlatego jestem z nimi bez względu na brzmienie. A skoro brzmienie odpowiada mi, to dlaczego nie ocenić ten album tak wysoko?

Na zakończenie przytoczę słowa Sharon den Adel, które wypowiedziała w jednym z wywiadów do polskiego portalu:

„Nie wiem, co będzie za dwadzieścia lat, ale znaleźliśmy tę nową miłość w sztuce. To jest inne Within Temptation niż kiedyś. Nie jest to diametralna różnica. Wciąż jesteśmy epiccy w tym co robimy, ale otaczają nas jednak inne dźwięki. Być może znaleźliśmy moc na długie lata, ale zawsze patrzymy na jeden album do przodu. Lubię grać, kocham to, ale żyję chwilą. [źródło: https://muzyka.interia.pl/wywiady/news-within-temptation-zupelnie-inna-bajka,nId,2688307]

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *